Jižní Čechy: Nezapomenutelné výlety a krásy jihočeského kraje

Jak dobře znáte Jižní Čechy? Jižní Čechy jsou jedním z nejkrásnějších regionů České republiky, který je proslulý svými historickými městy, romantickými zámeckými a hradními areály, malebnými vesničkami a úchvatnými přírodními scenériemi. Pokud hledáte tipy na výlet v jižních Čechách, máte se na co těšit! V tomto článku vám představíme nejzajímavější místa a aktivity, které byste si při návštěvě jihočeského kraje rozhodně neměli nechat ujít.

Český Krumlov

Začneme s perličkou jižních Čech – Českým Krumlovem. Toto malebné město je zapsáno na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO a návštěvníky láká svým impozantním zámkem, úzkými uličkami a řadou kulturních a společenských akcí. Prohlédněte si historické centrum, navštivte zámek s rozsáhlým zámeckým komplexem a nenechte si ujít návštěvu Egon Schiele Art Centra či Muzea marionet. Český Krumlov je také výborným výchozím bodem pro pěší nebo cyklistické výlety po okolní krajině.

Hluboká nad Vltavou

Další zastávkou na našem výletě po jižních Čechách je Hluboká nad Vltavou, která je známá svým nádherným zámkem ve stylu anglické novogotiky. Hluboká je považována za jednu z nejkrásnějších českých zámeckých rezidencí a navštívit ji můžete po celý rok. V zámeckém parku si můžete udělat příjemnou procházku nebo navštívit nedalekou zoologickou zahradu Ohrada.

Třeboň – Jižní Čechy

Třeboň je další z jihočeských měst, která stojí za návštěvu. Toto lázeňské město je známé svou historií, rybníkářstvím a architekturou. Prohlédněte si zdejší zámek, navštivte muzea rybníkářství a solných lázní, procházejte se po historickém náměstí a projděte se po hradbách města. Třeboň je také výborným výchozím bodem pro výlety do přírody, například k rybníkům Rožmberk a Svět, kde můžete pozorovat bohatou faunu a flóru. Nezapomeňte také ochutnat tradiční rybí speciality v místních restauracích.

Jižní Čechy: Nezapomenutelné výlety a krásy jihočeského kraje
Jižní Čechy: Nezapomenutelné výlety a krásy jihočeského kraje 4

Jindřichův Hradec

Jindřichův Hradec je další historické město, které stojí za návštěvu. Dominantou města je rozsáhlý zámecký a hradní komplex, který tvoří třetí největší areál svého druhu v České republice. Prohlédněte si zdejší zámek, jehož prohlídkové okruhy zahrnují nádherné interiéry, historické sbírky a zbrojnici. Jindřichův Hradec také nabízí příjemné procházky po malebném historickém centru, návštěvu muzea techniky a řadu kulturních akcí.

Nové Hrady

 Nové Hrady je malé městečko s krásným gotickým hradem, který se tyčí nad městem. Hrad nabízí prohlídky s průvodcem a nejrůznější kulturní akce. V okolí Nových Hradů se nachází také romantická zřícenina hradu Landštejn, která je obklopena nádhernou přírodou a nabízí úchvatné výhledy do krajiny. Nezapomeňte navštívit i nedaleký zámek Nové Hrady, který je známý svým zámeckým parkem a teráriem.

Přírodní park Šumava – Jižní Čechy

Jižní Čechy se mohou pochlubit také nádhernými přírodními scenériemi. Přírodní park Šumava je jedním z největších a nejzachovalejších lesních ekosystémů ve střední Evropě a nabízí nekonečné možnosti pro turistiku, cyklistiku, běh na lyžích nebo vodní sporty. Navštivte například vyhlídku na Boubínský prales, podívejte se na Černé a Čertovo jezero nebo si udělejte výlet na vrchol hory Velký Javor.

Zlatá Koruna

Zlatá Koruna je další zajímavou zastávkou na našem výletě po jižních Čechách. Toto malebné místo je známé svým cisterciáckým klášterem, který byl založen ve 13. století a patří k nejvýznamnějším gotickým památkám v České republice. Prohlédněte si klášterní kostel, jehož interiér je bohatě zdobený freskami, dřevořezbami a nástěnnými malbami. Klášter je obklopen přírodní rezervací Kuklov s krásnými výhledy na Vltavu a okolní krajinu.

Rožmberk nad Vltavou

Rožmberk nad Vltavou je další malebné městečko, které stojí za návštěvu. Dominantou města je hrad Rožmberk, který je jedním z nejstarších a nejzachovalejších hradů v České republice. Prohlédněte si hradní interiéry a nenechte si ujít nádherný výhled na město a Vltavu z hradní věže. V Rožmberku nad Vltavou si také můžete užít příjemné procházky po malebných uličkách a navštívit místní muzea a galerie.

Vyšší Brod

Vyšší Brod je malé městečko ležící na řece Vltavě, které je známé svým cisterciáckým klášterem. Klášter byl založen ve 13. století a patří k nejvýznamnějším gotickým památkám v regionu. Prohlédněte si klášterní kostel s bohatě zdobeným interiérem a navštivte klášterní muzeum s cennými sbírkami. Vyšší Brod je také výborným výchozím bodem pro výlety do okolní přírody, například do přírodního parku Vyšebrodsko.

Písek

Poslední zastávkou na našem seznamu tipů na výlet v jižních Čechách je historické město Písek. Toto malebné město nabízí řadu zajímavých památek, jako je kamenný most přes řeku Otavu, který je nejstarším dochovaným mostem svého druhu v České republice. Navštivte také gotický kostel sv. Jakuba a městské muzeum s bohatými sbírkami. Písek je obklopen nádhernou přírodou a nabízí mnoho příležitostí pro turistiku, cyklistiku a vodní sporty.

Prachatice – Jižní Čechy

Prachatice je malebné město s bohatou historií, které se nachází nedaleko Šumavy. Procházejte se po jeho malebném náměstí s renesančními a barokními domy, navštivte městské muzeum a obdivujte impozantní městské hradby. V okolí Prachatic se nachází řada zajímavých turistických cílů, jako je zřícenina hradu Hus, přírodní rezervace Boubínský prales nebo romantická zřícenina hradu Kašperk.

Orlík nad Vltavou

Orlík nad Vltavou je další zajímavou zastávkou v jižních Čechách, která je známá svým impozantním zámkem Orlík. Zámek je obklopen nádherným anglickým parkem a nabízí úchvatné výhledy na přehradu Orlík. Prohlédněte si zámecké interiéry s bohatými sbírkami a nenechte si ujít výlet lodí po přehradě Orlík, která je jednou z největších vodních nádrží v České republice.

Tábor

Tábor je historické město s bohatou husitskou minulostí. Procházejte se po jeho úzkých uličkách, navštivte Husitské muzeum a prohlédněte si podzemní chodby, které se pod městem rozprostírají. Tábor je také známý svým pestrým kulturním programem a řadou festivalů, které se zde konají po celý rok.

Jižní Čechy: Nezapomenutelné výlety a krásy jihočeského kraje
Jižní Čechy: Nezapomenutelné výlety a krásy jihočeského kraje 5

Červená Lhota

Červená Lhota je nádherný zámek, který se nachází na malém ostrově uprostřed rybníka. Tento romantický zámek je obklopen krásným parkem a nabízí prohlídky svých interiérů s dobovým zařízením. Červená Lhota je ideálním místem pro relaxační výlet do přírody a romantické procházky.

Vodňany a okolí Jižní Čechy

Vodňany jsou malebné město, které stojí za návštěvu. Prohlédněte si zdejší městské muzeum, gotický kostel sv. Václava a vychutnejte si příjemnou atmosféru historického centra. V okolí Vodňan se nachází řada zajímavých turistických cílů, jako jsou rybníkářské oblasti, přírodní park Třeboňsko nebo zřícenina hradu Dobřejovice.

Strakonice – Jižní Čechy

Strakonice je další historické město v jižních Čechách, které se může pochlubit impozantním gotickým hradem, který je dnes sídlem Jihočeského muzea. Prohlédněte si hradní komplex, jehož součástí je i hradní pivovar, a navštivte městské muzeum s bohatými sbírkami. Strakonice je také výborným výchozím bodem pro výlety do okolní přírody, například do přírodního parku Blaník.

Vlachovo Březí

Vlachovo Březí je malé městečko, které je známé svým renesančním zámkem, obklopeným rozlehlým zámeckým parkem. Prohlédněte si zámecké interiéry s dobovým zařízením a navštivte zámecké muzeum s bohatými sbírkami. V okolí Vlachova Březí se nachází řada zajímavých turistických cílů, jako je zřícenina hradu Husinec nebo přírodní park Šumava.

Bechyně – Jižní Čechy

Bechyně je malebné lázeňské město, které je známé svým zámkem, který se tyčí nad řekou Lužnicí. Prohlédněte si zámecké interiéry a nenechte si ujít nádherný výhled na město a řeku z hradní věže. Bechyně je také výborným výchozím bodem pro pěší nebo cyklistické výlety po okolní krajině.

Sedlec-Prčice

Sedlec-Prčice je další malebné městečko, které stojí za návštěvu. Navštivte zdejší barokní zámek s rozsáhlým zámeckým parkem a prohlédněte si městské muzeum s bohatými sbírkami. V okolí Sedlce-Prčice se nachází řada zajímavých turistických cílů, jako je přírodní park Blaník nebo zřícenina hradu Krasíkov.

Příběnice – Jižní Čechy

Příběnice je malá vesnice, která je známá svým nádherným barokním kostelem sv. Jana Nepomuckého, který je zapsán na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Prohlédněte si kostel s bohatě zdobeným interiérem a nenechte si ujít nádherný výhled na okolní krajinu ze zdejší vyhlídky. V okolí Příběnic se nachází řada zajímavých turistických cílů, jako je zřícenina hradu Zvěřinec nebo přírodní park Třeboňsko.

Zvíkovské Podhradí

Zvíkovské Podhradí je malebná vesnička, která se nachází pod impozantním hradem Zvíkov, někdy nazývaným také „Králem českých hradů„. Prohlédněte si hradní komplex s bohatými sbírkami a nenechte si ujít úchvatné výhledy na soutok řek Vltavy a Otavy. V okolí Zvíkovského Podhradí se nachází řada zajímavých turistických cílů, jako je například zámek Orlík nad Vltavou.

Milevsko – Jižní Čechy

Milevsko je historické město s bohatou minulostí. Navštivte zdejší premonstrátský klášter s gotickým kostelem Nanebevzetí Panny Marie, který je jedním z nejvýznamnějších gotických památek v jižních Čechách. Prohlédněte si klášterní muzeum s bohatými sbírkami a vychutnejte si příjemnou atmosféru historického centra Milevska.

Slavonice – Jižní Čechy

Slavonice jsou malebné městečko s bohatou historií a nádhernou renesanční architekturou. Procházejte se po jeho malebném náměstí s renesančními a barokními domy, navštivte městské muzeum a obdivujte impozantní městské hradby. V okolí Slavonic se nachází řada zajímavých turistických cílů, jako je například zřícenina hradu Landštejn.

Holašovice – Jižní čechy

Holašovice je malebná vesnička, která je zapsána na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO díky svým jedinečným selským barokním stavením. Prohlédněte si zdejší architekturu a nenechte si ujít návštěvu místního muzea. Holašovice jsou obklopeny nádhernou přírodou a nabízejí mnoho příležitostí pro turistiku a cyklistiku.

Jižní Čechy jsou skutečně kouzelným regionem, který nabízí nespočet příležitostí pro objevování historických památek, přírodních krás a kultury. Doufáme, že tento seznam vám poskytl inspiraci pro vaše výlety a že si návštěvu jižních Čech skutečně užijete. Podívejte se na tipy na ubytování v jižních čechách.

Jižní Čechy: Nezapomenutelné výlety a krásy jihočeského kraje
Jižní Čechy: Nezapomenutelné výlety a krásy jihočeského kraje 6

A jak se líbí jižní čechy vám? Pomohl vám tento článek? Budeme rádi, když ho budete sdílet. Podívejte se i na naše další cestovatelské tipy, nebo jiné zajímavé články.