Recept na muffiny: Tipy, triky a krok za krokem

Recept na muffiny: Muffiny patří mezi nejoblíbenější sladké pečivo, které si můžeme připravit doma. Ať už jste začátečník nebo zkušený pekař, tento článek vám nabídne podrobný recept na přípravu dokonalých muffinů, sdílí tipy a triky, jak dosáhnout nejlepších výsledků, a navíc vás provede krok za krokem přípravou těchto lahodných sladkostí.

Recept na muffiny
Recept na muffiny: Tipy, triky a krok za krokem 5

Recept na mufiiny – Ingredience:

Tento recept na muffiny je koncipován na 12 muffinů (jedna forma na 12 kousků). K tomu budete potřebovat následující ingredience:

 • 260 g hladké mouky
 • 100 g cukru
 • 1/2 lžičky soli
 • 2 lžičky prášku do pečiva
 • 240 ml mléka
 • 1 vejce
 • 90 ml rostlinného oleje (např. řepkového)
 • 1 lžička vanilkového extraktu
 • 150 g čokoládových kapek nebo jiné příchuti (např. ovoce, ořechy)
Recept na muffiny
Recept na muffiny: Tipy, triky a krok za krokem 6

Recept na muffiny – Postup přípravy:

Předehřát troubu a připravit formu na muffiny

Recept na muffiny začneme předehřátím trouby na 200°C. Mezitím si připravte formu na muffiny – buď použijte silikonovou formu, která se nemusí potírat, nebo si klasickou plechovou formu vystelte papírovými košíčky na muffiny.

Smíchání suchých ingrediencí

V míse smíchejte hladkou mouku, cukr, sůl a prášek do pečiva. Dobře promíchejte, aby byly všechny ingredience rovnoměrně rozdělené.

Smíchání tekutých ingrediencí

V jiné míse smíchejte mléko, vejce, rostlinný olej a vanilkový extrakt. Použijte metličku nebo vidličku a promíchejte, dokud nebudou všechny ingredience dobře spojené.

Recept na muffiny
Recept na muffiny: Tipy, triky a krok za krokem 7

Spojení suchých a tekutých ingrediencí

Nyní přidejte směs tekutých ingrediencí do mísy se suchými ingrediencemi. Míchejte velmi jemně a pouze do chvíle, kdy se obě směsi spojí. Je důležité těsto nepřemíchat, aby muffiny zůstaly nadýchané.

Přidání přísad

Přidejte čokoládové kapky nebo jinou zvolenou příchuť do těsta a opět jemně promíchejte, abyste je rovnoměrně rozdělili. Můžete experimentovat s různými přísadami, jako jsou ořechy, sušené ovoce, nebo třeba nasekaná čokoláda.

Naplnění formy na muffiny

S pomocí lžíce rozdělte těsto do připravené formy na muffiny. Naplňte každý košíček zhruba do 3/4, aby měl těsto dostatek prostoru k nafouknutí během pečení.

Pečení muffinů

Vložte formu s muffiny do předehřáté trouby a pečte po dobu 18-20 minut, nebo dokud nebudou muffiny zlatohnědé a pevné na dotek. Pro ověření, zda jsou muffiny hotové, můžete do středu jednoho z nich píchnout špejlí – pokud vyjde čistá, muffiny jsou hotové.

Vyjmutí a ochlazení muffinů

Vyjměte hotové muffiny z trouby a nechte je na plechu zhruba 5 minut. Poté je opatrně vyjměte z formy a nechte je úplně vychladnout na mřížce.

Ozdobení muffinů (nepovinný krok)

Pokud chcete své muffiny ještě více vylepšit, můžete je ozdobit. Můžete použít máslový krém, šlehačku, čokoládovou polevu nebo třeba ovoce. Fantazii se meze nekladou, takže můžete vytvářet různé kombinace chutí a dekorací.

Recept na muffiny
Recept na muffiny: Tipy, triky a krok za krokem 8

Recept na muffiny – Tipy a triky pro dokonalé muffiny:

 • Nepřemíchejte těsto: Aby byly muffiny nadýchané a vláčné, je důležité nepřemíchat těsto. Míchejte pouze do chvíle, kdy se spojí suché a tekuté ingredience.
 • Používejte kvalitní ingredience: Kvalita ingrediencí má velký vliv na chuť a texturu muffinů. Vždy se snažte používat čerstvé a kvalitní suroviny pro nejlepší výsledky.
 • Předehřejte troubu: Předehřátí trouby je důležité pro správný růst muffinů. Muffiny potřebují ihned po vložení do trouby dostatečné teplo, aby začaly růst a získaly správnou texturu.
 • Experimentujte s příchutěmi: Muffiny můžete přizpůsobit svým chutím tím, že přidáte různé příchuti, jako ořechy, sušené ovoce, čokoládu nebo třeba kousky ovoce. Hrajte si s kombinacemi a objevte své oblíbené chutě.
 • Pečení muffinů na správnou dobu: Pečení muffinů příliš krátce může vést k nedopečenému středu, zatímco pečení příliš dlouho může způsobit, že se stanou suchými a tvrdými. Sledujte čas pečení a použijte metodu se špejlí, abyste zkontrolovali, zda jsou muffiny hotové.
 • Ochlazení muffinů: Nechte muffiny vychladnout před konzumací nebo před tím, než je ozdobíte. Pokud je sníte horké, mohou být lepkavé a méně chutné. Chlazení také zabraňuje roztékání ozdob, pokud se rozhodnete muffiny zdobit.
 • Uchovávání muffinů: Muffiny lze skladovat v uzavřené nádobě při pokojové teplotě až několik dní. Pokud chcete muffiny uchovat déle, můžete je také zmrazit a rozmrazit je před podáváním.

Shrnutí článku recept na muffiny

Muffiny jsou jednoduché a univerzální pečivo, které si můžete užít k snídani, svačině nebo jako dezert. S tímto podrobným receptem, tipy a triky pro přípravu dokonalých muffinů a krok za krokem postupem, můžete snadno vytvořit ty nejlepší muffiny, které jste kdy ochutnali. Nebojte se experimentovat s různými příchutěmi a ozdobami, abyste našli svou osobní kombinaci chutí, která vás bude těšit a inspirovat k dalším pekařským dobrodružstvím.

Pomohl vám tento recept na muffiny? Budeme rádi, když ho budete sdílet a inspirujete tím někoho dalšího. Můžete si také přečíst naše další recepty, nebo jiné zajímavé články. Pokud máte svůj vlastní recept na muffiny, budeme rádi, když se o něj s námi podělíte.