8 tipů jak připravit karavan na cestu

Před první cestou karavanem je důležité si zkontrolovat mnoho věcí. Pokud se vydáváte na takovou cestu poprvé, může se vám zdát obtížné všechno zvládnout. Zde je několik tipů na to, na co byste neměli zapomenout před vaší první cestou a jak připravit karavan.

Zkontrolujte stav karavanu

Prvním krokem jak připravit karavan je kontrola stavu. Zkontrolujte pneumatiky, zda nemají nějaký defekt, nejsou zpuchřelé a zda jsou dostatečně nahuštěné, aby se minimalizovala pravděpodobnost defektu během cesty. Také si ověřte stav brzd, aby byly plně funkční. V případě pochybností se neváhejte objednat do specializovaného servisu a nechte připravit karavan a zkontrolovat ho od profesionálů.

Kontrola stavu karavanu zahrnuje také kontrolu elektroinstalace a zdroje elektrické energie. Ověřte, zda jsou všechny elektrické prvky, jako jsou světla, chlazení, zdroj tepla a další, plně funkční. Je důležité mít s sebou také dostatek vody a plynu. Zkontrolujte zásoby a v případě potřeby je doplňte. Nezapomeňte, že v karavanu jsou zásoby omezené, takže je důležité dobře plánovat a hospodařit s nimi.

Další důležitou věcí, kterou byste neměli přehlédnout, je zabezpečení karavanu. Ujistěte se, že máte váš karavan dostatečně zabezpečený. Ušetříte si tím starosti, pokud na nějaký čas necháte karavan zaparkovaný a vydáte se například na výlet pešky, nebo večer za zábavou. Velice populární jsou bezpečnostní zámky na karavan značky FIAMMA . Sám jsem v jedné společnosti, která se specializuje na karavany, pracoval, tyto zámky jsou nejprodávanějším zabezpečovacím zařízením pro různé druhy karavanů.

příprava karavanu na cestu
8 tipů jak připravit karavan na cestu 3

Zjistěte si omezení a požadavky na parkování

Předtím, než se vydáte na cestu, zjistěte si, kam můžete s karavanem jet a kde můžete parkovat. Různé země a oblasti mají různá omezení a požadavky na parkování. Pokud se necháte překvapit, může to znamenat zbytečné potíže a případně i pokutu. Můžete si pořídit některý z průvodců pro karavanisty, kterých je na trhu poměrně dost.

Osobně používám pro cestování se stanem nebo karavanem po ČR portál BezKempu.cz, který jsem před 2 lety objevil. Podle toho, kterým směrem chci zrovna jet, podívám se v okolí cílové destinace na volné pozemky, kde mohu zaparkovat karaven, či postavit stan, zaplatím a hotovo. Mám jistotu, že zaparkuji a vím, jak to tam bude vypadat, a nemusím se o nic starat. O tomto portálu ale ještě určitě napíšu speciální článek a podělím se s vámi o mé zážitky z cest.

Sbalte se s rozmyslem

Připravit karavan obnáší i balení všech potřebných věcí na cesty. Sbalte se s rozmyslem a přemýšlejte o tom, co všechno potřebujete. Některé věci mohou být na cestě těžko sehnatelné, takže si s sebou vezměte všechno, co potřebujete, ať už jde o jídlo, oblečení nebo další potřeby. Přemýšlejte také o tom, jaké vybavení pro karavan budete potřebovat, například sanitární příslušenství pro vaši chemickou toaletu nebo plynovou bombu.

Připomeňte si, jak se váš karavan obsluhuje

Už víte, jak připravit karavan, ale víte jak se obsluhuje? Vyzkoušejte si obsluhu vašeho karavanu předtím, než se vydáte na cestu. Vyzkoušejte si, jak se doplňuje voda, vylévá toaleta, i jak se se samotným karavanem jezdí a parkuje. Je to přece jen větší auto, než má většina z nás u domu. Je důležité, abyste věděli, jak se s karavanem zachází a jak se s ním bezpečně pohybovat na silnici. Pokud máte předchozí zkušenosti s řízením karavanu, nezapomeňte na to, že různé karavany se mohou chovat jinak a vyžadovat od vás jinou obsluhu.

Připravte se na zvládnutí nečekaných situací

Mějte s sebou základní nářadí a první pomoc. Připravit karavan je jedna věc, ale připravit se na nečekané situace je stejně tak důležité! Ověřte si, zda máte platné pojištění karavanu a zda kryje i případné nehody nebo škody na majetku. K zahození není ani cestovní pojištění, pokud se chystáte někam do zahraničí.

Plánujte trasy a zastávky

Předtím, než se vydáte na cestu, plánujte si trasy a zastávky. Mějte přehled o tom, kde se nachází benzínové stanice, kempy a další potřebné služby. Vytvořte si plán cesty a dodržujte ho, abyste měli všechny zastávky a cílovou destinaci předem promyšlené. Je lepší být připraven, než překvapen.

Udržujte karavan v čistotě

Je důležité udržovat karavan v čistotě a pořádku, aby se v něm cítili všichni dobře. Mějte s sebou dostatek sáčků na odpadky, dostatek chemie do toalety i na úklid. Karavan je při svých rozměrech náchylný k šíření různých zápachů, proto poctivě vyhazujte odpad, uklízejte a vylévejte toaletu, ať se můžete na cestách cítit příjemně a bez zápachu.

Užijte si cestu

A konečně, už víte jak připravit karavan a na co nezapomenout, tak si užijte cestu a nashledanou. 🙂 Dovolená s karavanem je skvělý způsob, jak se vydat na cestu s rodinou nebo přáteli a užít si tak krásnou přírodu. Nenechte se stresovat a užívejte si každou chvíli.

Před první cestou karavanem je důležité se připravit a zkontrolovat mnoho věcí. S dobrým plánováním a připraveností můžete mít úspěšnou a bezproblémovou karavanovou dovolenou. Takže se nebojte vydat na cestu a užijte si ji naplno! Budeme rádi, když se s námi podělíte o vaše zážitky z cest a třeba i napíšete nějaké tipy na výlety, nebo vaše tipy, jak připravit karavan na cesty. Vaše případné příspěvky pro naši komunitu zasílejte na info@bigg.cz, rádi váš příběh zveřejníme.

Jak připravit karavan na cestu
8 tipů jak připravit karavan na cestu 4

Pokud se vám článek líbí, můžete ho sdílet například vašemu spolucestujícímu na dalším dobrodružném výletě. Můžete si také přečíst naše další články. V některém z dalších článků si řekneme jak připravit karavan na zimu.