ZOO Zlín a zámek Lešná

ZOO Zlín, oficiálně známá jako Zoologická zahrada Zlín – Lešná, se nachází v malebném prostředí zámku Lešná v blízkosti Zlína, ve východních Čechách. Tato rozsáhlá a pestrá zoologická zahrada zahrnuje pět hlavních oblastí, které zobrazují zvířata z celého světa a nabízí návštěvníkům jedinečný zážitek, který spojuje krásu přírody s historickým dědictvím zámku Lešná.

ZOO Zlín a zámek Lešná
ZOO Zlín a zámek Lešná 5

Zoogeografické oblasti

ZOO Zlín se pyšní čtyřmi zoogeografickými oblastmi, které zobrazují africkou savanu, asijské horské lesy, australský deštný les a jihoamerický deštný les. V africké savaně mohou návštěvníci spatřit slony, žirafy, nosorožce, lvi a další ikonická zvířata. Asijské horské lesy představují vzácné druhy, jako je panda červená nebo tygr usurijský, zatímco v australském deštném lese si můžete prohlédnout klokany      , dingo, kivi a spousta dalších druhů. Jihoamerický deštný les nabízí pestrý výběr zvířat, jako jsou jaguáři, kapybary nebo ptáci jako tukani a aratingové.

Okolí zámku

Okolí zámku je pátou oblastí zlínské zoo, kde návštěvníci mohou navštívit pohádkový zámek Lešná, historický Tyrolský dům, Zátoku rejnoků, letní expozici aligátorů a obdivovat vzácné dřeviny. Zámek Lešná, který byl postaven v 19. století, je skvělým příkladem romantického architektonického stylu a důležitou součástí regionálního dědictví.

Zátoka rejnoků v ZOO Zlín Lešná

Otevřená v roce 2014, Zátoka rejnoků je jedinečná expozice v Evropě, kde mohou návštěvníci pozorovat a dokonce hladit a krmit mořské rejnoky druhu siba ománská. Expozice také zahrnuje menší akvária s bezobratlými živočichy, jako jsou krevety, sasanky, koráli a ježovky, a mořskými rybkami. Technologie použitá pro přípravu a udržování kvality mořské vody v Zátoce rejnoků je jedinečná a sofistikovaná. Pod pavilonem se nachází nejnáročnější technologie, jakou kdy zlínská zoo realizovala, včetně záložních nádrží s mořskou vodou pro doplňování nebo výměnu vody v bazénu a karanténu.

Aligátoři američtí

V roce 2019 byla historická zámecká nádrž přeměněna na letní expozici aligátorů amerických. Jejich celoroční expozice se nachází ve skleníku v chovatelském zázemí, ale od června do září mohou návštěvníci obdivovat tyto majestátní plazy v blízkosti zámku Lešná. Součástí úprav prostoru bylo zabudování čtyř podzemních nádrží, kam je svedena dešťová voda ze střechy zámku, která je využívána pro provoz nádrže a zálivku rostlin.

ZOO Zlín a zámek Lešná
ZOO Zlín a zámek Lešná 6

Pobřeží tučňáků

Otevřená v roce 1998, expozice tučňáků Humboldtových prošla výraznou proměnou v roce 2015. Byla upravena tak, aby co nejvíce připomínala skalnaté pobřeží Peru a Chile v Jižní Americe, které je jejich domovinou. Dva propojené bazény, přírodní vzhled, členitý prostor, různé dutiny a pukliny v kamenném obložení expozice poskytují tučňákům ideální podmínky. Zlínská zoo je unikátní v tom, že její tučňáci pravidelně plavou ve slané vodě, která je vyměňována z nedaleké Zátoce rejnoků.

Zámecká voliéra ZOO Zlín

V těsné blízkosti zámku Lešná se nachází jedna z největších ptačích voliér v areálu zoo, obklopená mohutnými stromy, které působí jako nedílná součást zámeckého parku. Od dubna do října zde uvidíte jednoho z nejohroženějších ptačích druhů planety, nesyta bílého. Tento asijský druh čápa je k vidění pouze v několika zoo, a Zlínská zoo se stala první institucí mimo asijský kontinent, ve které se podařilo odchovat mládě (2010). Společnost nesytům dělají jeřábi panenští.

ZOO Zlín a zámek Lešná
ZOO Zlín a zámek Lešná 7

ZOO Zlín a Zámek Lešná představují jedinečnou kombinaci přírodních krás a historického dědictví, která láká návštěvníky z celého světa. Navštívit tuto zoologickou zahradu je více než jen setkání se zvířaty z celého světa, ale také objevování historických památek a učení se o jejich významu a příbězích. Všechny expozice a oblasti jsou navrženy tak, aby poskytovaly návštěvníkům edukativní a zábavný zážitek, zatímco zvířata žijí v přirozeném a pohodlném prostředí.

Navíc ZOO Zlín-Lešná neustále pracuje na zlepšení a rozšiřování svých expozic, aby mohla lépe sloužit svým zvířecím obyvatelům a návštěvníkům. Jejich úsilí o zachování a ochranu ohrožených druhů zvířat, vzdělávání veřejnosti o důležitosti ochrany přírody a účast na mezinárodních chovatelských programech jsou důkazem jejich vážnosti a oddanosti této práci.

Ať už jste rodina s dětmi, pár hledající romantický výlet nebo jednotlivec toužící po dobrodružství a objevování, ZOO Zlín a Zámek Lešná jsou ideálním místem pro vás. S takovým bohatým výběrem zvířat a historických památek, které si můžete prohlédnout, a množstvím aktivit, které si můžete užít, je toto místo určitě jedno z nezapomenutelných zastavení na vaší cestě po České republice.

Celkově je ZOO Zlín – Lešná skvělým příkladem toho, jak moderní zoologická zahrada může fungovat jako místo pro ochranu, vzdělávání a zábavu. Nabízí návštěvníkům jedinečný zážitek, který je nejen fascinující, ale také inspirativní, přičemž zdůrazňuje důležitost ochrany přírody a zvířat, která v ní žijí.

ZOO Zlín a zámek Lešná
ZOO Zlín a zámek Lešná 8


Otevírací doba ZOO Zlín – Lešná je následující:

Leden – Únor: 9:00 – 16:00
Březen: 9:00 – 17:00
Duben – Září: 9:00 – 18:00
Říjen: 9:00 – 17:00
Listopad – Prosinec: 9:00 – 16:00

Zoo je otevřena každý den, včetně svátků a víkendů, což umožňuje návštěvníkům navštívit areál v jakoukoli dobu během roku a vychutnat si různé sezónní aktivity a expozice. Mějte na paměti, že otevírací doba se může měnit v závislosti na konkrétních událostech nebo okolnostech, proto je vhodné před návštěvou zkontrolovat oficiální webové stránky nebo se obrátit na informační centrum zoo.

Pomohl vám tento článek? Podívejte se i na naše další zajímavé články.

Napsat komentář

Tento příspěvek má jeden komentář