Výlety s dětmi ve Středočeském kraji – příroda, historie i zábava

Středočeský kraj nabízí nespočet možností, jak strávit s dětmi příjemný den. Od pohádkových hradů přes úchvatné přírodní lokality až po moderní zábavní parky – stačí si jen vybrat. V následujícím přehledně strukturovaném průvodci najdete tipy na jednodenní výlety, které kombinují více aktivit, aby si děti odnesly co nejvíce zážitků. U každého výletu uvádíme praktické informace: otevírací doby, možnosti parkování, občerstvení i tipy na další aktivity v okolí.

Načerpejte inspiraci pro víkendová dobrodružství nebo prázdninové dny a pojďme společně objevovat krásy středních Čech!

1. Hrad Karlštejn a Zoopark Karlštejn

Hrad Karlštejn patří k nejznámějším českým hradům a je ideální destinací pro rodinný výlet. Děti okouzlí gotické hradby a věže, dospělé zase bohatá historie spojená s Karlem IV. Po prohlídce hradu doporučujeme zamířit dolů k řece Berounce, kde se nachází Rekreační park a Zoopark Karlštejn s množstvím zvířat a dětských atrakcí​. Tato kombinace nabízí den plný pohádkových příběhů i zábavy na čerstvém vzduchu.

Hrad Karlštejn, 2011

Karlštejn – pohled z podhradí, kam po prohlídce hradu míří spousta rodin s dětmi za dalším programem.

Co zažít:

  • Prohlídka hradu Karlštejn – Základní okruh s průvodcem vede reprezentačními prostorami Císařského paláce a Mariánské věže, kde uvidíte například královskou ložnici a pokladnici. Dětem můžete vyprávět legendu o Karlu IV. a korunovačních klenotech.
  • Zoopark Karlštejn – Nachází se přímo pod hradem u řeky. Čekají tu na vás bílý lev, tygři, velbloudi, opičky a mnoho dalších zvířat. Pro děti je připraveno hřiště s trampolínou, skluzavkami a vláčkem. Odvážlivci si mohou dokonce zkusit svezení na poníkovi nebo na velbloudovi.
  • Relax u Berounky – V areálu zooparku je klidná zóna s lehátky u řeky. Rodiče si tu mohou odpočinout, zatímco děti sledují kachny na vodě. Kdo chce, může si půjčit paddleboard nebo šlapadlo a projet se po řece.

Praktické informace:

  • Otevírací doba hradu Karlštejn: sezónní. Od března do června út–ne 9:30–17:00, v létě (červenec–srpen) út–ne 9:00–18:00, v září út–ne 9:30–17:30. V zimě je otevřeno jen o víkendech. Prohlídky probíhají pouze s průvodcem a poslední vstup začíná hodinu před zavřením hradu.
  • Vstupné Karlštejn: dospělí cca 250 Kč, děti (6–15 let) cca 150 Kč; rodinné vstupné kolem 600 Kč (2+2). Pro aktuální ceny je nejlepší nahlédnout na oficiální web.
  • Parkování u Karlštejna: Parkoviště se nachází v obci cca 250 m nad hradem. Celodenní parkovné je zhruba 100 Kč. Z parkoviště je třeba dojít pěšky (cca 15–20 min do kopce) nebo využít koňský povoz či vláček, který za poplatek vyváží turisty blíž k hradu.
  • Občerstvení: V podhradí najdete řadu restaurací, stánků se zmrzlinou a suvenýry. Přímo v zooparku funguje kiosek U Bílého lva s nabídkou rychlého občerstvení​(klobásy, hranolky, limo). V létě přijde vhod točená zmrzlina nebo ledová tříšť.
  • Zoopark Karlštejn otevírací doba: duben–červen a září st–ne 10:00–18:00, v červenci a srpnu denně 10:00–18:00. Mimo hlavní sezónu bývá otevřeno jen o víkendech (aktuální časy ověřte na webu).
  • Vstupné zoopark: dospělí 150 Kč, děti 100 Kč, rodinné 400 Kč. Děti do 3 let mívají vstup zdarma.
  • Další tipy v okolí: Pár kilometrů od Karlštejna se nachází známé Lomy Amerika s vyhlídkami do zatopených vápencových lomů – krásná zastávka cestou zpět (jen pozor, vstup přímo k lomům je nelegální, ale bezpečné vyhlídky jsou přístupné). V nedalekém Srbsko můžete podniknout nenáročnou procházku podél řeky Berounky nebo navštívit jeskyni Barrandov. Také město Beroun stojí za zastávku – viz další tip.

2. Koněpruské jeskyně a Beroun s medvědáriem

Tento výlet kombinuje poznávání podzemního světa s odpolední pohodou ve městě. Koněpruské jeskyně jsou nejdelším jeskynním systémem v Čechách a nabízejí fascinující krápníkovou výzdobu včetně unikátních Koněpruských růžic s obsahem opálu. Po chladivém zážitku v jeskyních se zahřejete v královském městě Beroun, kde děti potěší vyhlášené medvědárium se živým medvědem Kubou na Městské hoře.

Koněpruské jeskyně (05)

Koněpruské jeskyně – krápníková výzdoba v nitru Českého krasu. Prohlídka je poučná i pro děti, navíc v jeskyních panuje celoročně příjemný chládek kolem 10 °C.

Co zažít:

  • Prohlídka Koněpruských jeskyní – Trvá asi 50–60 minut. Procházíte třípatrovým jeskynním systémem, překonáte 533 schodů a uvidíte krápníkové útvary staré stovky tisíc let. Děti zaujme i příběh středověké penězokazecké dílny, která zde tajně vyráběla falešné mince v 15. století. Nezapomeňte na bundy – uvnitř je stálá teplota kolem 10 °C.
  • Dům přírody Českého krasu – Přímo u parkoviště jeskyní se nachází moderní návštěvnické centrum s interaktivní expozicí o Českém krasu. Děti si mohou zkusit složit model jeskyně nebo poznávat minerály.
  • Berounské medvědárium – V centru Berouna (na Městské hoře, pár minut od Husova náměstí) žije v upraveném výběhu medvěd Kuba – známý z večerníčkových příběhů o medvíďatech. Medvědárium je volně přístupné celoročně a zdarma. Kromě medvěda tu najdete i dětské hřiště a občerstvení U Medvědů.
  • Rozhledna Městská hora – Vedle medvědária stojí dřevěná rozhledna. Zdarma si na ni vyšlápněte (66 schodů) a pokochejte se výhledem na Beroun a okolní kopce.
  • Zmrzlina na berounském náměstí – Historické Husovo náměstí v Berouně láká k posezení. Děti ocení zastávku u místní cukrárny (v létě tu bývá točená zmrzlina nebo sorbety). Dospělí mohou ochutnat berounské pivo Medvěd.

Praktické informace:

  • Otevírací doba Koněpruských jeskyní: duben–červen denně 8:30–16:00, červenec–srpen denně 8:30–17:00, září denně 8:30–16:00. V říjnu se zavírá už v 15:00, v listopadu jsou o víkendech zavřeno. Od prosince do března je areál uzavřen. Vstupy do jeskyní odcházejí v intervalech (zpravidla v 9:00, 11:00, 13:00 a 15:00 – mimo sezónu méně často), takže si čas příjezdu naplánujte.
  • Vstupné jeskyně: dospělí 220 Kč, senioři a studenti 180 Kč, děti 6–15 let 120 Kč. Děti do 6 let mají vstup obvykle symbolicky za pár korun nebo zdarma (ověřte aktuální ceník). Platba kartou je možná v pokladně.
  • Parkování u jeskyní: Parkoviště je přímo pod areálem jeskyní (placené, cca 50 Kč na den). Od parkoviště vás čeká asi 10 minut pěšky mírně do kopce k vstupu do jeskyně – počítejte s tím při načasování příchodu na prohlídku.
  • Občerstvení: U parkoviště Koněprus je stánek s občerstvením (klobásy, nápoje, nanuky) a suvenýry. V Berouně pak nechybí restaurace a kavárny – přímo na náměstí jich najdete hned několik s venkovním posezením. U medvědária bývá v sezóně otevřen stánek s pitím a drobnými pochutinami (např. párek v rohlíku).
  • Tip na rozšíření výletu: Kousek od Koněprus se tyčí kopec Zlatý kůň s krásnou vyhlídkou do kraje – pokud děti zvládnou menší túru, vyšlápněte si po žluté značce (cca 1 km) k vyhlídce nad lomem, odkud je vidět krajina Českého krasu. V Berouně lze navštívit také Muzeum berounské keramiky nebo Aquapark Tipsport Laguna (kdyby počasí nepřálo).

3. Zámek Konopiště a Farmapark Soběhrdy

Chcete spojit trošku historie s návštěvou zvířátek na venkově? Vydejte se na Benešovsko. Dopoledne strávíte na romantickém zámku Konopiště – někdejším sídle následníka trůnu Ferdinanda d’Este – a odpoledne s dětmi vyřádíte ve Farmaparku Soběhrdy, který je od Konopiště jen pár kilometrů. Tenhle výlet nadchne kluky i holčičky: princezny a rytíři ocení zámek, milovníci přírody zase zvířátka a atrakce ve farmaparku.

Co zažít:

  • Prohlídka zámku Konopiště – Zvolte okruh zaměřený na reprezentativní sály a zbrojnici (děti ohromí sbírka zbraní a trofejí). V zámeckém příkopu možná zahlédnete medvěda Jiřího – dlouholetého obyvatele Konopiště (aktuálně je medvěd v péči Zoo Zlín, ale informujte se, zda se na Konopiště vrátil či jej nahradil jiný medvěd). Po prohlídce se projděte rozlehlým zámeckým parkem, kde nechybí Růžová zahrada s altánem a skleníky.
  • Obora Konopiště – Hned za zámkem je volně přístupná obora s daňky a jeleny. Vede jí naučná stezka vhodná i pro kočárky. Děti mohou z vyhlídkových plošin pozorovat zvěř.
  • Farmapark Soběhrdy – Areál plný domácích i exotických zvířat a dětských atrakcí. Děti si pohladí ovečky a lamy, uvidí klokany, velbloudy či bizony. Kromě zvířat tu jsou hřiště, skluzavky, trampolíny a dokonce i vodní svět s lodičkami pro děti. Na celý areál klidně vyhraďte několik hodin – nudit se nebudete. Park je členitý, najdete tu i lesní stezky a místa na piknik.

Praktické informace:

  • Otevírací doba Konopiště: Zámek je otevřen od dubna do října (v hlavní sezóně denně kromě pondělí). Duben a říjen víkendy 10:00–16:00, květen–srpen út–ne 9:00–17:00 (některé okruhy i déle). Poslední prohlídka většinou startuje v 16:00. Park a zahrady jsou přístupné celoročně zdarma od rána do večera.
  • Vstupné Konopiště: dospělí cca 210 Kč, děti a studenti 150 Kč, rodinné vstupné (2+3) kolem 540 Kč. Vstup do Růžové zahrady a skleníků bývá za drobný poplatek (cca 30 Kč).
  • Parkování Konopiště: U zámku jsou placená parkoviště (cca 70–100 Kč/den). Hlavní parkoviště P1 Konopiště je u přístupové cesty k zámku a od vstupní brány je to pěšky asi 10 minut kolem rybníka.
  • Farmapark Soběhrdy otevírací doba: v hlavní sezóně (květen–září) denně 10:00–18:00. Mimo léto mají otevřeno o víkendech a ve svátky (např. březen–duben jen víkendy 10:00–18:00). Před návštěvou raději zkontrolujte aktuální kalendář na webu farmaparku.
  • Vstupné farmapark: dospělí cca 250 Kč, děti 2–15 let 200 Kč, rodinné vstupné kolem 700 Kč. V zimním mimosezónním období bývá snížené.
  • Parkování Soběhrdy: Přímo u farmaparku je velké parkoviště zdarma.
  • Občerstvení: V areálu farmaparku je několik stánků a bister – seženete tu oběd (grilovaná masa, hranolky, hamburgery), sladkosti i nápoje. Posezení je venkovní i kryté. Na Konopišti jsou restaurace U Tří sudů (u parkoviště) nebo Stará Myslivna v areálu parku – obě nabízejí teplá jídla a mají dětská menu.
  • Další aktivity v okolí: Když už jste u Benešova, můžete den zakončit krátkou zastávkou v centru města – třeba na zmrzlinu na Masarykově náměstí. Nebo zamiřte do nedalekých Pecínova, kde je známý Farma-park Blaník s obřími dřevěnými sochami rytířů (alternativa k Soběhrdům). Milovníky techniky by mohl zaujmout Tankodrom Milovice, ale ten je na opačnou stranu, spíše k výletu č. 4.

4. Zábavní park Mirakulum a Zoo Chleby (Nymbursko)

Na Nymbursku čeká děti doslova ráj her a poznání. Park Mirakulum v Milovicích je 12hektarový zábavně-naučný park, kde mohou malí návštěvníci prolézat hradní bludiště, skákat na trampolínách, objevovat podzemní chodby nebo se cachtat ve vodním světě. Když si tu dopoledne vyhrají, stačí popojet pár kilometrů a odpoledne strávit v útulné ZOO Chleby – menší zoologické zahradě zaměřené na ohrožené druhy a domácí zvířata. Tuhle kombinaci ocení děti různého věku a celý den máte o zábavu postaráno.

Co zažít:

  • Park Mirakulum – Nekonečné množství atrakcí: obří dřevěný hrad s věžemi a skluzavkami, lanová centra, podzemní labyrinty (nezapomeňte baterku!), minizoo s kozami, kontaktní hřiště s vodními prvky a dokonce úzkokolejný vláček, který spojuje Mirakulum se sousedním Tankodromem Milovice. V letních vedrech děti milují vodní svět – vezměte plavky a ručníky. Pro rodiče jsou v areálu odpočinkové zóny, stánky s kávou a spousta laviček ve stínu.
  • Tankodrom Milovice – Pokud máte čas a děti (nebo tatínkové) milují vojenskou techniku, vláček z Mirakula vás zaveze na vedlejší Tankodrom. Tam se pořádají vyhlídkové jízdy obrněným vozidlem BVP a děti si mohou zblízka prohlédnout staré tanky. (Vstupné na tankodrom se platí zvlášť.)
  • ZOO Chleby – Malá zoologická zahrada rozdělená na „starou“ a „novou“ část. Uvidíte tu například bílé tygří sourozence, gibony, surikaty, lemury kata, ale i domácí zvířata na dětském statku (králíci, kozy, slepice). Zahrada je interaktivní – některá zvířátka si děti mohou pohladit a nakrmit speciálním krmivem. Nechybí dětské hřiště a v nové části najdete pěknou kontaktní průchozí voliérii s papoušky.

Praktické informace:

  • Otevírací doba Mirakulum: hlavní sezóna duben–říjen. V září a říjnu bývá otevřeno jen o víkendech 10:00–18:00, v červenci a srpnu denně 10:00–18:00. Na jaře (březen, duben) také hlavně víkendy. Každý rok se sezóna zahajuje koncem března. V zimě je park uzavřen. Před cestou mrkněte na oficiální stránky, kde najdete kalendář akcí – často tu pořádají tematické dny (např. pohádkový les, den s kouzelníkem apod.).
  • Vstupné Mirakulum: kolem 300 Kč osoba (dospělý i dítě nad 90 cm výšky). Děti do 90 cm zdarma. Rodinné vstupné se většinou neuvádí, platí se individuálně. Vstupenka opravňuje využívat všechny atrakce kromě tankodromu (ten má extra poplatek za jízdu).
  • Parkování Mirakulum: Hned u areálu je velkokapacitní parkoviště zdarma. V létě o víkendech bývá plné, ale pořadatelé to mají dobře zorganizované – navádějí auta na další plochy. Alternativou je přijet vlakem – zastávka Milovice je asi 1,5 km od Mirakula (v sezóně někdy jezdí i kyvadlový bus).
  • Občerstvení: Mirakulum má několik zón s občerstvením – od stánků s langoši a párky, přes cukrárnu s palačinkami, až po restauraci s hotovými jídly. Ceny jsou přiměřené, pitnou vodu najdete i v pítkách zdarma. V areálu jsou místa na piknik, takže klidně vezměte vlastní svačinu a deku.
  • Otevírací doba ZOO Chleby: každý den v roce od 9:00! Zavírací doba se liší podle sezóny – v létě (duben–září) do 18:00, v zimě do 16:00. Pozor, pokladna se zavírá vždy o půl hodiny dříve.
  • Vstupné ZOO Chleby: dospělí 140 Kč, děti 3–15 let 90 Kč, rodinné (2+2) 400 Kč. Parkování u zoo je zdarma (menší parkoviště před vstupem).
  • Tip navíc: Kousek od ZOO Chleby (5 km) leží obec Ostrá, kde se nachází historická vesnička Botanicus – centrum řemesel a bylinné zahrady. Pokud byste chtěli výlet rozšířit na celý víkend, navštivte Botanicus následující den. Otevírací doba Botanicu je květen–září, út–pá 8:30–15:00, víkendy 10:00–17:00 (pondělí zavřeno). Děti si tam vyzkouší stará řemesla a platí se stylovými groši. Je to velmi autentický a poučný zážitek.

5. Železniční muzeum Lužná u Rakovníka a hrad Křivoklát

Pro malé (ale i velké) milovníky vláčků a mašinek je zde lákavá kombinace: dopoledne strávené v Českém železničním muzeu v Lužné u Rakovníka, po poledni pak přesun na majestátní gotický hrad Křivoklát zasazený v lesích Křivoklátska. Tento výlet propojuje techniku s historií a navíc si užijete i krásnou cestu údolím Berounky.

Co zažít:

  • Železniční muzeum Lužná – Největší železniční muzeum v ČR se nachází u nádraží Lužná. Pod širým nebem i v halách tu uvidíte historické parní lokomotivy, staré vagony, drezíny a spoustu železničářských artefaktů​. Děti mohou vlézt do kabiny mašiny, prohlédnout si točnu i dílny. O víkendech se často konají jízdy parních vlaků do okolí – jedinečný zážitek svézt se vagónky taženými parní lokomotivou. Nechybí dětský koutek s modelovou železnicí.
ČSD Class 556.0, Luzna u Rakovníka Railway Museum
  • Hrad Křivoklát – Patří k nejstarším hradům u nás. Děti uchvátí mohutná věž a hladomorna s ukázkami středověkých mučicích nástrojů. Pro rodiny doporučujeme základní prohlídkový okruh, který zahrnuje královský sál, kapli i vězení. Vynechat byste neměli výstup na vyhlídkovou věž – je z ní nádherný výhled na hluboké lesy okolo. V podhradí Křivoklátu jsou stánky s řemeslnými výrobky a suvenýry, často se tu konají akce (šermířská vystoupení, jarmarky).
  • Lesní hřiště a stezky – Přímo u parkoviště pod hradem Křivoklát je malé lesní hřiště s dřevěnými prolézačkami, ideální na chvilku odpočinku. Kousek od hradu vede naučná stezka Paraplíčko s altánem na skále – nenáročná procházka (1 km) vhodná i pro děti, odměnou je pěkný výhled na hrad z protějšího kopce.

Praktické informace:

  • Otevírací doba Železničního muzea: hlavní sezóna květen–říjen, zpravidla víkendy a svátky 9:30–17:00 (v červenci a srpnu bývá otevřeno denně mimo pondělí). Konkrétně květen, červen, září jen víkendy, červenec a srpen úterý–neděle. Mimo sezonu (listopad–duben) je zavřeno. Před návštěvou raději ověřte na stránkách ČD muzea.
  • Vstupné muzeum: dospělí cca 150 Kč, děti 6–15 let 70 Kč, rodina 2+2 okolo 350 Kč. Za zvláštní jízdy parním vlakem se platí navíc (dle trasy, často 50–100 Kč osoba).
  • Parkování Lužná: u muzea je menší parkoviště zdarma, případně lze zaparkovat u nádraží. Další možnost je přijet vlakem – v sezóně z Prahy jezdí o víkendu přímo do Lužné turistické spěšné vlaky.
  • Otevírací doba Křivoklátu: duben a říjen o víkendech 10:00–16:00, květen–září út–ne 9:00–17:00 (v létě do 18:00) ​hrad-krivoklat.cz. V zimě je hrad otevřen omezeně (listopad a prosinec víkendy). Prohlídky probíhají s průvodcem, ale v sezóně jsou intervaly časté (každých 20–30 minut).
  • Vstupné Křivoklát: základní okruh dospělý 200 Kč, dítě 140 Kč, rodina cca 540 Kč. Krátký okruh (bez kaple a věže) je levnější. Vstup na věž bývá za malý příplatek (nebo je součástí speciálního okruhu).
  • Parkování Křivoklát: centrální parkoviště Nad hradem je placené (cca 80 Kč/den). Odtud je to k hradu pěšky z kopce 5 minut. Alternativně lze parkovat dole v obci, ale čeká vás strmější výstup.
  • Občerstvení: Přímo v areálu železničního muzea je bufet (polévky, klobásy, nápoje) a pár stolů. V Křivoklátu doporučujeme stylovou Krčmu U Kolečka pod hradem s českou kuchyní, nebo některý ze stánků – v sezóně tu voní trdelníky, grilované maso a medovina.
  • Tip v okolí: Cestou do Prahy se můžete zastavit v Lánské oboře (u zámku Lány, sídla prezidenta) – je tu pěkný areál se zvířaty (jeleni, mufloni), dětské hřiště a naučná stezka. Další variantou je Skryjské jezírko – ukryté romantické místo na říčce Zbirožský potok, kam vede 2 km dlouhá nenáročná stezka z obce Skryje.

6. Příbramsko: Hornické muzeum a Čechova stodola

Za historií i pohádkami vyrazte na Příbramsko. V Příbrami-Březových Horách najdete rozsáhlé Hornické muzeum s autentickými doly a vláčky, kterými se svezete pod zemí. Po technickém zážitku hornického skanzenu můžete dětem dopřát trochu českých pověstí a pohádkové atmosféry v nedaleké Čechově stodole v Bukové u Příbramě – zážitkovém muzeu venkovských tradic a bájí. Tato kombinace zaujme zvídavé školáky i menší děti.

Co zažít:

  • Hornické muzeum Příbram – V areálu Ševčinského dolu se seznámíte s historií těžby stříbra. Vezměte děti na jízdu důlním vláčkem Prokopskou štolou (700 m dlouhá adrenalinová jízda v úzkém tunelu), vystoupejte na těžní věž dolu Anna a sfárejte do podzemí dolu Drkolnov v hornické kleci. Muzeum je interaktivní – děti si mohou zkusit rýžování zlata nebo odvázat vozík s hlušinou. Rozsáhlý areál obsahuje i expozici hornických bytů, obří parní těžní stroj a další lákadla.
  • Čechova stodola – Unikátní soukromé muzeum v obci Buková u Příbramě představuje Staré pověsti české a další tradice prostřednictvím velkých loutek, kulis a vyprávění. Prohlídkou provází samotná kněžna Libuše nebo praotec Čech v podání majitelů, kteří poutavě vyprávějí a vtahují děti do děje. Děti si zde mohou namlít obilí, „kutat“ v dole a získat poklad, nebo se vyfotit na trůnu Přemysla Oráče. Kromě pověstí tu mívají sezónní výstavy (o Vánocích betlémy, na jaře velikonoční zvyky, na podzim dýňovou stezku). Venku je minizoo s ovečkami a herní koutek.
  • Areál Nový rybník v Příbrami – Pokud vám zbyde čas při návratu, zastavte se v Příbrami u Nováku. Je tam fajn volnočasový areál: přírodní koupaliště, hřiště, skatepark a minizoo. Dá se tu projet lodičkou nebo si dát pizzu v restauraci u vody.

Praktické informace:

  • Otevírací doba Hornického muzea: celoročně, duben–říjen úterý–neděle 9:00–17:00, v červenci a srpnu denně. V zimě (listopad–březen) út–pá 9:00–16:00, víkendy a svátky zavřeno (ale v prosinci bývají speciální akce jako vánoční jízdy). Jednotlivé doly mají trochu jiné časy vstupů – sledujte informace u pokladny, ať stihnete jízdu vláčkem včas.
  • Vstupné muzeum: lze koupit kombinovanou vstupenku na všechny objekty (dospělý cca 150 Kč, dítě 6–15 let 80 Kč, rodina 2+3 350 Kč). Nebo platit jednotlivě za okruhy (důl Anna + vláček + Drkolnov). Děti do 6 let zdarma s dospělým. Za jízdu důlním vláčkem se platí zvlášť menší příplatek.
  • Parkování Příbram: u muzea Březové Hory je parkoviště zdarma (u Ševčinského dolu). Případně lze parkovat ve městě a dojít (cca 15 min od centra).
  • Časová náročnost: Na hornický skanzen si vyhraďte aspoň 3 hodiny, ideálně půl dne. Je to opravdu rozlehlé a plné zážitků.
  • Otevírací doba Čechova stodola: září–červen otevřeno víkendy 10:00–16:00, červenec a srpen většinou denně 10:00–17:00 (doporučuje se telefonická domluva předem mimo pravidelné termíny). Pro skupiny či mimořádně lze objednat prohlídku i v jiný čas po domluvě.
  • Vstupné stodola: jednotné 60 Kč/osoba (děti i dospělí). Plus případně 20 Kč dílnička, kde si dítě může vytvořit malý suvenýr. Platí se v hotovosti.
  • Parkování stodola: přímo v obci Buková u Příbramě u objektu zdarma (jedná se o vesnické prostředí, parkování na kraji silnice nebo na dvoře u stodoly).
  • Občerstvení: V Čechově stodole je malé občerstvení (káva, limo, nanuky), ale spíše počítejte s obědem v Příbrami. Tam doporučujeme restauraci Na Vršíčku (blízko muzea) nebo některou pizzerii v centru. U Nového rybníka v Příbrami je Grill Bar, kde dělají steaky, klobásy, hranolky.
  • Další tipy v okolí: Na dohled od Bukové je poutní místo Svatá Hora nad Příbramí – impozantní barokní klášter s vyhlídkou na kraj. Pokud máte rádi přírodu, zvažte výlet do pohoří Brdy – např. výstup na vrch Tok nebo naučnou stezku okolo Padrťských rybníků. Ale to už by bylo na další den. 😉

7. Zámek Žleby a pohádková obora s bílými jeleny (Kutnohorsko)

Trochu stranou hlavního dění, na pomezí Středočeského kraje a Vysočiny, leží skvostný zámek Žleby a u něj obora s bílými jeleny. Pokud chcete dětem připravit den jako z pohádky, vydejte se sem. Dopoledne strávíte na zámku, který znáte z filmových pohádek, a odpoledne v obůrce Žleby, kde kromě vzácných bílých jelenů uvidíte i dravé ptáky v akci. Cestou tam či zpět se dá zastavit v Kutné Hoře nebo jiných místech regionu.

Co zažít:

  • Zámek Žleby – Romantický zámek plný věží a cimbuří. Pro rodiny nabízejí zkrácený I. okruh – reprezentační prostory, zbrojnici a pohádkové komnaty, který trvá asi 50 minut. Děti nadchne sál plný zbraní a rytířského brnění a také fakt, že se tu natáčely pohádky (např. „Nejkrásnější hádanka“ či „Tři bratři“). Po prohlídce se projděte zámeckým parkem v anglickém stylu – je rozsáhlý, protéká jím říčka Doubrava a jsou tu i tajemné zříceniny (uměle vytvořené).
  • Ukázky krmení bílých jelenů a dravců – V obůrce Žleby (asi 1 km od zámku, pohodlně pěšky lesoparkem) žije stádo vzácných bílých jelenů s krásným parožím. Volně se prochází ve velkém výběhu, který můžete celý obejít. Největší atrakcí jsou však komentované ukázky krmení jelenů a letového výcviku dravců a sov. Konají se v sezóně dvakrát denně – obvykle v 11:00 a 15:30 o víkendech, v červenci a srpnu denně kromě pondělí. Zažijete, jak vám nad hlavou prolétne orel, na ruce vám možná přistane krkavec a budete sledovat majestátní jeleny přicházející na krmení. Pro děti naprosto nezapomenutelný zážitek!
  • Kutná Hora (volitelně ráno nebo cestou): Pokud vyrazíte brzy, můžete cestou do Žlebů zastavit v Kutné Hoře (asi 30 km před Žleby) a navštívit například slavnou kostnici v Sedlci nebo chrám sv. Barbory. Ale pozor, to by už byl hodně nabitý den – spíše doporučujeme nechat Kutnou Horu na samostatný výlet.

Praktické informace:

  • Otevírací doba Žlebů: zámek je otevřen duben–říjen, v hlavní sezóně (červenec–srpen) denně mimo pondělí 9:00–17:00, v květnu a září o víkendech a některých dnech v týdnu (středa–neděle) 9:00–16:00. Doporučujeme rezervaci prohlídky předem v sezóně, zejména na víkend.
  • Vstupné Žleby: dospělí cca 180 Kč, děti 6–15 let 130 Kč, rodinné (2+3) 480 Kč. Děti do 6 let zdarma. Za vstup jen do parku se neplatí. Parkoviště u zámku je za poplatek cca 50 Kč.
  • Obora Žleby otevírací doba: květen–září denně 10:00–18:00 (v červenci a srpnu pondělí zavřeno, jinak denně). Mimo tyto měsíce je obora pro veřejnost uzavřena. Na ukázky dravců a krmení se doporučuje přijít aspoň 15 minut předem, ať máte dobré místo.
  • Vstupné obora: dospělí 70 Kč, děti 50 Kč. Platí se u vstupu na oboru. Pejsky nechte doma – do obory nesmí (zvěř by je cítila a plašila se).
  • Občerstvení: U zámku Žleby je zámecká restaurace (stylová, ale spíše dražší) a cukrárna. V obci Žleby najdete i obchod a hospůdku. U obory stával stánek s občerstvením o víkendech, ale raději počítejte s vlastním pitím a svačinou do lesa. Poblíž (v sousedním Slavošově) je vyhlášená cukrárna Dora – skvělé domácí zákusky, pokud byste jeli kolem.
  • Tipy v okolí: Pokud byste v oblasti přenocovali, stojí za vidění nedaleký skanzen v Kouřimi (cca 30 km cestou zpět ku Praze) nebo zřícenina hradu Lichnice nad Lovětínskou roklí. Pro fanoušky zvířat je poblíž ještě ZOO Jihlava (ale to je již Vysočina). Každopádně zámek Žleby s oborou vydá za celý den zážitků sám o sobě.

Středočeský kraj má pro rodiny s dětmi nepřeberné množství výletních cílů. Ať už se rozhodnete pro historii hradů a zámků, nádhernou přírodu či moderní zábavní parky a zoo, určitě si odvezete spoustu krásných vzpomínek. Nezapomeňte vždy zkontrolovat aktuální informace o otevírací době a akcích – zejména u sezónních atrakcí. Přejeme vám i vašim dětem šťastné cestování a co nejvíce společných zážitků ve středních Čechách!

Pomohl vám tento článek? Pokud ano, budeme rádi, když ho budete sdílet, nebo si přečtete některý z našich dalších zajímavých článků. Nebo se podívejte na naše další projekty jako PražskéMuzikály.cz, Tipy-na-dárek.cz nebo třeba Zveráč.cz.

Divácké hodnocení

0% (0 hlasů)

Napsat komentář