Recept na pampeliškový med a sirup: Domácí lék

Přečtěte si osvědčený recept na pampeliškový med a recept na pampeliškový sirup. S příchodem jara se probouzí příroda a s ní i množství kvetoucích rostlin, které přinášejí radost a novou energii do našich životů. Jedním z takových jarních poslů je pampeliška, běžně se vyskytující rostlina, která zdobí louky, zahrady i městské parky. Pampeliška nejen že přitahuje svým zlatavým zbarvením, ale také v sobě skrývá řadu léčivých vlastností a široké možnosti využití. V tomto článku se podrobně podíváme na recept na pampeliškový med a recept na pampeliškový sirup, které nejsou jen lahodnou pochoutkou, ale také poskytují mnohé zdravotní přínosy pro naše tělo. Tak se ponořme do tajů pampeliškových lahůdek a objevme, co všechno tato skromná, avšak všestranná rostlina nabízí.

Recept na pampeliškový med a sirup
Recept na pampeliškový med a sirup: Domácí lék 4

Historie a využití pampelišky v lidovém léčitelství

Pampeliška (Taraxacum officinale) je rostlina, která se vyskytuje téměř po celém světě. Její léčivé vlastnosti byly známy už v dávných dobách. V tradičním léčitelství se používaly kořeny, listy i květy pampelišky k léčení mnoha zdravotních problémů. Pampeliškový med a sirup se vyrábějí z květů pampelišky a mají sladkou chuť, která připomíná med.

Léčivé vlastnosti pampelišky

Pampeliška je bohatá na vitamíny (zejména A, C a K), minerály (zejména draslík, vápník a železo) a antioxidanty. Má protizánětlivé, detoxikační a močopudné účinky. Pomáhá při trávicích potížích, snižuje hladinu cholesterolu a cukru v krvi, podporuje činnost jater a ledvin a posiluje imunitní systém.

Sběr a příprava pampeliškových květů

Recept na pampeliškový med a recept na pampeliškový sirup začínají stejně a to sběrem samotných květu. Pro výrobu pampeliškového medu a sirupu budete potřebovat čerstvé květy pampelišky. Nejlepší doba pro sběr je ráno, když jsou květy plně otevřené a nejsou ještě znečištěné prachem nebo hmyzem. Sbírejte květy pampelišek daleko od silnic, průmyslových zón a zemědělských pozemků, kde by mohly být vystaveny chemikáliím nebo znečištění. Při sběru byste měli být ohleduplní k přírodě a nevytrhávat celé rostliny, ale pouze odebírat květy.

Po návratu domů je třeba květy důkladně prohlédnout a odstranit všechny nečistoty, hmyz a případné zbytky stonků. Následně květy opláchněte v síťovaném cedníku pod tekoucí studenou vodou. Poté je nechte dobře oschnout, ideálně na čisté utěrce nebo papírových ubrouscích.

Recept na pampeliškový med

Ingredience:

 • 300 g pampeliškových květů
 • 1 l vody
 • 1 kg cukru
 • 1 citron

Postup:

 1. Květy pampelišek vložte do velkého hrnce a přidejte 1 litr vody. Přiveďte k varu, poté snižte teplotu a nechte mírně probublávat asi 30 minut.
 2. Květy scedíme přes jemné síto nebo plátýnko a získaný výluh přelijeme zpět do hrnce.
 3. Přidejte cukr a šťávu z jednoho citronu. Přiveďte směs k varu a vařte, dokud se cukr nerozpustí.
 4. Snižte teplotu a vařte pampeliškový med na mírném ohni asi 1-2 hodiny, dokud nezíská hustou konzistenci.
 5. Hotový med rozlijte do sterilizovaných skleniček a uzavřete víčky. Nechte med zchladnout a skladujte na chladném a tmavém místě.
Recept na pampeliškový med a sirup
Recept na pampeliškový med a sirup: Domácí lék 5

Recept na pampeliškový sirup

Ingredience:

 • 300 g pampeliškových květů
 • 1 l vody
 • 800 g cukru
 • 1 citron
 • 1 pomeranč

Postup:

 1. Květy pampelišek vložte do velkého hrnce a přidejte 1 litr vody. Přiveďte k varu, poté snižte teplotu a nechte mírně probublávat asi 30 minut.
 2. Květy scedíme přes jemné síto nebo plátýnko a získaný výluh přelijeme zpět do hrnce.
 3. Přidejte cukr, šťávu z jednoho citronu a šťávu z jednoho pomeranče. Přiveďte směs k varu a vařte, dokud se cukr nerozpustí. 4. Snižte teplotu a vařte pampeliškový sirup na mírném ohni asi 1 hodinu, dokud nezíská mírně hustou konzistenci.
 4. Hotový sirup rozlijte do sterilizovaných lahví a uzavřete víčky. Nechte sirup zchladnout a skladujte na chladném a tmavém místě.

Užívání a účinky pampeliškového medu a sirupu

Pampeliškový med a sirup můžete používat jako sladidlo do čaje, kávy, na pečivo nebo jako přísadu do různých pokrmů a dezertů. Díky svým léčivým vlastnostem působí pozitivně na trávicí systém, posilují imunitu a podporují detoxikaci organismu.

U dětí může pampeliškový med a sirup pomáhat při nachlazení a kašli. Dospělí mohou užívat pampeliškový med a sirup při únavě, stresu nebo jako podporu při redukci hmotnosti. Vždy však dbáme na míru konzumace a dodržujeme individuální zdravotní omezení.

Skladování a trvanlivost

Pampeliškový med a sirup by měly být skladovány v chladném a tmavém prostředí, ideálně v uzavřených sklenicích nebo lahvích. Při správném skladování může být trvanlivost až dva roky. Po otevření je vhodné skladovat med a sirup v lednici a spotřebovat do několika měsíců.

Recept na pampeliškový med a sirup
Recept na pampeliškový med a sirup: Domácí lék 6

Pampeliškový med a sirup v kuchyni

Pampeliškový med a sirup se díky své jemné, květinové chuti hodí nejen jako lék, ale také pro gastronomické účely. Jejich použití v kuchyni je velmi rozmanité, zde jsou některé nápady, jak je zařadit do vašeho jídelníčku:

 • Přidejte pampeliškový med nebo sirup do ranního müsli, jogurtu či tvarohu.
 • Ochuťte jimi domácí zmrzlinu, panna cottu nebo jiné mléčné dezerty.
 • Použijte pampeliškový med jako náplň do koláčů, buchet či lineckého cukroví.
 • V kombinaci s hořčicí a octem vytvoříte chutný dresink na saláty.
 • Přidejte pampeliškový sirup do marinád na maso či zeleninu, dodá jemnou sladkost a karamelovou chuť.

Pampeliškový med a sirup jsou vynikající domácí léky, které vás nejen potěší svou chutí, ale také vám poskytnou řadu zdravotních přínosů. Výroba medu a sirupu z pampeliškových květů je jednoduchá a nevyžaduje žádné speciální dovednosti. Navíc, tím že sbíráte a zpracováváte pampelišky, se stáváte součástí tradičního léčitelství a učíte se o významu přírody pro naše zdraví.

Pokud jste zastánci tradičních medů, jako je tradiční květový luční med, můžete si je objednat na Včelařství-Domovina.cz

Pomohl vám tento recept na pampeliškový med a sirup? Budeme rádi, když ho budete sdílet. Můžete si přečíst i naše další recepty, nebo jiné zajímavé články.

Napsat komentář