10 pravidel jak předejít bolesti očí

Bolest očí může být způsobena mnoha faktory, včetně nadměrného namáhání očí, nedostatečného osvětlení nebo nedostatečné ochrany před slunečním zářením. V následujícím článku se zaměříme na 10 pravidel, jak předejít bolesti očí a na to, jak najít kvalitní a pohodlné brýle, které vám pomohou minimalizovat nepohodlí a přispějí ke zdraví vašich očí.

Šetřete své oči při práci na počítači

V dnešní době stráví mnoho lidí celé hodiny denně prací na počítači, což může být velmi namáhavé pro oči. Pokud pracujete na počítači, je důležité si dávat pravidelné přestávky a šetřit své oči. Zkuste použít technologické pomůcky, jako jsou modré filtry na obrazovce, abyste minimalizovali únavu a bolesti očí. Měli byste také dodržovat pravidlo „20-20-20“, což znamená, že každých 20 minut se podívejte na něco vzdáleného 20 stop (cca 6 metrů) po dobu 20 sekund. To pomůže změnit ohniskovou vzdálenost vašich očí a minimalizovat únavu a bolesti očí z koncentrovaného pohledu na počítačový monitor.

Dostatečné osvětlení

Zajistěte si dostatečné osvětlení v pracovním prostředí. Při nedostatečném osvětlení se mohou vaše oči zbytečně více namáhat, což způsobuje únavu a bolesti očí, nepohodlí a i celkovou únavu organismu. K dispozici jsou různé druhy lamp, které mohou poskytnout optimální osvětlení pro vaše oči. Ať už pracujete s počítačem, nebo například v dílně, určitě mějte dostatečně nasvícený pracovní prostor. Dlouhodobá práce v temném prostředí ubližuje vašim očím. Naopak po práci osvětlení snižujte cca 1-2 hodiny před tím, než půjdete spát, aby se váš mozek připravil na klidový režim.

Správná pozice monitoru při práci

Správná pozice monitoru je klíčová pro prevenci bolesti očí a krční páteře. Pokud pracujete u počítače, ujistěte se, že máte monitor umístěný ve správné výšce a že sedíte v ergonomické pozici. Správná pozice je, že je střed monitoru ve výšce vašich očí, nemusíte tak sklápět nebo zvedat hlavu a vaše krční páteř nebude tak přetížena. Při čtení nebo psaní je důležité mít knihu nebo papír v optimální vzdálenosti a úhlu.

Ochrana očí

Pokud pracujete venku nebo v prostředí s vysokým oslněním, použijte ochranné brýle nebo sluneční brýle, abyste minimalizovali únavu a bolesti očí a snížili riziko poškození očí. Při práci s otevřeným ohněm, při svařování apod. používejte speciální k tomu určené ochranné brýle. Stejně tak při prudkém sluníčku je dobré využívat kvalitní sluneční brýle s dostatečným UV filtrem.

Zdravá strava pomůže k dobré kvalitě zraku

Zdravá strava může pomoci minimalizovat riziko výskytu očních problémů. Konzumace potravin bohatých na vitamíny A a C, lutein a omega-3 mastné kyseliny může podpořit zdraví očí. Pokud se potýkáte s nedostatečným příjmem těchto živin. Přidáním dostatku zeleniny do jídelníčku zvýšíte přirozený příjem těchto vitamínů a potřebných látek. Někdy se však přirozeným způsobem nedostanete na potřebnou úroveň, proto můžete zvážit užívání doplňků stravy. Jsou to volně dostupné doplňky, které můžete užívat i preventivně.

Zvlhčujte své oči

Pokud máte sklon k suchým očím, může být užitečné používat umělé slzy nebo kapky na zvlhčení očí. Tyto produkty pomáhají udržovat vlhkost očí, snižují riziko podráždění, únavy a bolesti očí. Mějte však na paměti, že ne všechny kapky jsou vhodné pro všechny typy očí a některé mohou způsobit další podráždění. Proto se vždy poraďte s očním lékařem nebo optikem, abyste získali doporučení ohledně nejlepšího produktu pro vaše oči.

Pravidelné cvičení očí

Pravidelné cvičení očí může pomoci uvolnit svaly a snížit únavu a bolesti očí. Například, kroužení očima, pohyby očí nahoru a dolů nebo změny ohniskové vzdálenosti mohou pomoci udržovat vaše oči v dobré kondici.

Kvalitní a pohodlné brýle

Pokud máte problémy se, měli byste navštívit očního lékaře. Zajistěte si přesné měření dioptrií a šířky zorniček u očního lékaře nebo optika. Vyberte si brýle, které jsou pohodlné, s dobrou kvalitou skel, které vyhovují vašim potřebám. Asi nejširší nabídku všech druhů brýlí u nás nabízí e-shop Lentiamo, který působí v několika zemích světa. Díky jejich skvělé funkci, kterou mají na svém e-shopu si můžete virtuálně brýle vyzkoušet, díky webkameře tak uvidíte, jak vám brýle sluší. Vyhněte se bolesti očí s novými brýlemi, nabídka je opravdu široká.

Čištění brýlí

Pravidelné čištění brýlí může pomoci minimalizovat únavu očí a zlepšit viditelnost. Používejte speciální čističky na brýle nebo měkké hadříky, abyste odstranili špínu a otisky prstů z vašich skel. Skvělé jsou specializované spreje, díky kterým svá sklad dokonale vyčistíte a navíc zabrání usazování prachových částeček na vašich brýlích. Nemusíte je pak tak často čistit.

Jak předejít bolesti očí
10 pravidel jak předejít bolesti očí 6

Pravidelné oční kontroly

Pravidelné oční kontroly jsou důležité pro detekci a prevenci očních problémů. Měli byste navštívit svého očního lékaře minimálně jednou ročně, aby vám mohl poskytnout kompletní oční vyšetření a poradit vám s jakýmikoli problémy. V dnešní době má většina lepších optik své vlastní oční lékaře, kteří vás vyšetří přímo v optice.

Závěr

Bolest očí může být nepříjemná a rušivá, ale s dodržováním těchto 10 pravidel můžete minimalizovat riziko výskytu očních problémů a pomoci vašim očím zůstat zdravé a nepoškozené. Kvalitní a pohodlné brýle jsou jedním z klíčových prvků pro prevenci únavy očí, takže si vyberte takové, které budou vyhovovat vašim potřebám a budou pohodlné k nošení. Nezapomeňte také na pravidelnou oční kontrolu, aby byl váš zrak vždy v dobré kondici.

Bolesti očí
10 pravidel jak předejít bolesti očí 7

Pokud vám tento článek přišel zajímavý a myslíte, že může někomu dalšími pomoci, sdílejte ho, uděláte nám tím radost. Můžete si také přečíst naše další zajímavé články.