Bigg.cz – tipy a recenze

Kam na výlet ve Zlínském kraji – objevte krásy jihovýchodní Moravy

Zlínský kraj leží na jihovýchodě České republiky a je jedním z nejkrásnějších krajů Moravy. Jeho rozmanitá krajina, bohaté kulturní dědictví a malebné vesničky lákají mnoho turistů. V tomto článku vám představíme nejlepší místa, která byste měli navštívit při výletě do Zlínského kraje.

Kam na výlet ve Zlínském kraji
Kam na výlet ve Zlínském kraji - objevte krásy jihovýchodní Moravy 5

Zlín – město architektury a Baťova odkazu

Zlín, krajské město Zlínského kraje, je známý svým modernistickým stylem architektury a bohatou historií spojenou s rodinou Tomáše Baťi. Město se pyšní unikátní funkcionalistickou architekturou, která byla ovlivněna Le Corbusierem. Navštivte Baťův mrakodrap, Baťovo muzeum, zámek Lesná nebo zábavný park Kudykam.

Kroměříž – perla Hané

Kroměříž, historické město na řece Moravě, je proslulé svým zámkem, zámeckým parkem a květinovou zahradou. Kroměřížský zámek je zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO a je ideálním místem pro milovníky historie a architektury. Navštivte také kostel sv. Mořice a ochutnejte tradiční Hanáckou kuchyni v místních restauracích.

Luhačovice – lázeňské město s osobitým kouzlem

Luhačovice je největší moravské lázeňské město a láká turisty svými léčivými prameny a architekturou. Procházka po kolonádě s minerálními prameny, návštěva Jurkovičova důmu nebo výlet do okolní přírody nabízí nezapomenutelné zážitky.

Vizovice – svět slivovice a rocku

Vizovice je malebné městečko, které je proslulé svou slivovicí a každoročním rockovým festivalem Masters of Rock. Navštivte zdejší zámek, ochutnejte místní slivovici a nechte se unést atmosférou města.

Přírodní parky a rezervace

Zlínský kraj je bohatý na přírodní krásy a nabízí mnoho možností pro milovníky přírody. Mezi nejznámější přírodní parky a rezervace patří:

Chráněná krajinná oblast (CHKO) Bílé Karpaty

Tato rozsáhlá oblast na česko-slovenském pomezí se pyšní nejen nádhernou přírodou, ale také bohatou kulturní a lidovou tradicí. Navštivte oblast Valašska s tradičními dřevěnými chalupami, kostelíčky a muzea. Doporučujeme výlet na Velkou Javořinu, nejvyšší vrchol Bílých Karpat.

Kam na výlet ve Zlínském kraji - objevte krásy jihovýchodní Moravy 6

CHKO Poodří

Tato chráněná krajinná oblast je jedinečná svým mokřadním ekosystémem. Projděte se po naučných stezkách, pozorujte zdejší ptactvo a objevte zbytky starých mlýnů a rybniční soustavy.

CHKO Hostýnsko-Vsetínská hornatina

Tento horský masiv na východě Zlínského kraje nabízí nádherné výhledy, malebné vesničky a bohatou historii. Výborným výchozím bodem pro výlety je město Vsetín. Při pěších nebo cyklistických túrách můžete navštívit hrad Lukov, zříceninu Brumov nebo zámek Jarcov.

Rožnov pod Radhoštěm – skanzen a symbol valašské kultury

V malebném městečku Rožnov pod Radhoštěm najdete Valašské muzeum v přírodě, nejstarší skanzen ve střední Evropě. Procházka po historických dřevěných staveních, kostelíčcích a mlýnech vás přenese do minulosti a ukáže život lidí na Valašsku. Nezapomeňte navštívit také nedaleký Radhošť, vrchol s kaplí Cyrila a Metoděje a sochou Radegasta.

Hrad Buchlov a Buchlovice – architektonické skvosty

Hrad Buchlov je jedním z nejstarších a nejzachovalejších hradů v České republice, s malebným výhledem na okolní krajinu. Nedaleko se nachází zámek Buchlovice, barokní skvost s nádherným parkem a zahradou.

Uherské Hradiště a Slovácko – vinný ráj

Uherské Hradiště je centrem Slovácka, oblasti proslulé svým vínem, folklórem a bohatým kulturním dědictvím. Navštivte Slovácké muzeum, prohlédněte si historické centrum města a nezapomeňte ochutnat tradiční slováckou kuchyni. V okolí Uherského Hradiště se nachází řada vinných sklepů, kde můžete ochutnat místní vína a zažít pravou atmosféru slováckých vinic.

Kam na výlet ve Zlínském kraji - objevte krásy jihovýchodní Moravy 7

Velehrad – duchovní centrum Moravy

Velehrad je jedním z nejvýznamnějších poutních míst v České republice. Bazilika Nanebevzetí Panny Marie a sv. Cyrila a Metoděje tvoří duchovní centrum tohoto místa. Velehrad je ideálním cílem pro ty, kteří hledají klid, duchovní obnovu nebo se zajímají o historii Velké Moravy.

Přerov – město s bohatou historií

Přerov, starobylé město na řece Bečvě, nabízí řadu historických památek, jako je zámek, kostel sv. Jakuba nebo židovský hřbitov. Přerov je také výborným výchozím bodem pro výlety do okolních přírodních rezervací, jako je Přerovská step nebo Hůrky u Bystřice pod Hostýnem.

ZOO a zábavní parky

Pro rodiny s dětmi je Zlínský kraj ideálním místem pro zábavu a dobrodružství. Navštivte ZOO Zlín Lešná, jednu z nejkrásnějších zoologických zahrad v České republice, nebo ZOO Hodonín, která se zaměřuje na záchranu a chov ohrožených druhů zvířat. Pro adrenalinové zážitky si nenechte ujít zábavní park Kudykam v Zlíně nebo vodní park Aquapark Uherské Hradiště.

Kam na výlet ve Zlínském kraji - objevte krásy jihovýchodní Moravy 8

Zlínský kraj je úžasným regionem, který nabízí nespočet možností pro výlety a objevování krás jihovýchodní Moravy. Ať už jste milovníkem přírody, historie, architektury nebo jen chcete strávit příjemný čas s rodinou a přáteli, v Zlínském kraji si jistě přijdete na své. Užijte si objevování tohoto malebného koutu České republiky a nezapomeňte sdílet své zážitky s námi!

Pomohl vám tento článek plný tipů na výlety ve zlínském kraji? Podívejte se i na naše další cestovatelské tipy, nebo si přečtěte i naše další zajímavé články.

Exit mobile version