Jak si založit vlastní blog?

Blogování je stále populárnější a mnoho lidí se každý den rozhoduje, jestli si založit vlastní blog. Pokud i vy uvažujete o tom, že byste chtěli mít svůj vlastní blog, následující tipy vám pomohou začít.

Určete si téma a cílovou skupinu

Prvním krokem je určit si téma, o kterém budete psát, a vaši cílovou skupinu. Zvažte, o čem máte zájem a co by mohlo zajímat vaše potenciální čtenáře. Je důležité mít jasnou představu o tématu a zaměřit se na specifickou oblast, abyste se mohli stát odborníkem v dané oblasti. Cílovou skupinou mohou být například lidé s určitým koníčkem, maminky, cestovatelé, podnikatelé atd.

Vyberte si platformu pro vlastní blogování

Existuje mnoho různých platforem pro blogování, jako jsou WordPress, Blogger, Wix nebo Squarespace. Vyberte si platformu, která nejlépe vyhovuje vašim potřebám. WordPress je nejoblíbenější platformou pro blogování, protože nabízí největší flexibilitu a možnosti úprav. Mimochodem i tyto stránky jsou vytvořené na platformě WordPress. Tato platforma je zdarma s celou řadou pěkných šablon, které si můžete také zdarma stáhnout.

Zaregistrujte si doménu a hosting

Pokud chcete mít profesionální vlastní blog, je důležité zaregistrovat si vlastní doménu a hosting. Doména je adresa vašeho blogu na internetu, zatímco hosting je služba, která vám umožní umístit váš vlastní blog na internet. Existuje mnoho různých poskytovatelů domén a hostingů, zvažte tedy, který z nich vám nejlépe vyhovuje. Například tento web má doménu bing.cz, která je zakoupená stejně jako webhosting u wedos.cz. Pokud si budete chtít objednat doménu na WEDOS, díky slevovému kódu: DM231QA2ZD získáte slevu 50 % na domény s koncovkou (.EU, .ONLINE, .STORE, .TECH, .SITE, .WEBSITE, .SPACE, .FUN). Ale pozor, tento slevový kód platí pouze do 30.06.2023. Pokud budete chtít slevu po tomto datu, zkuste nám napsat na info@bigg.cz a zkusíme pro Vás sehnat nový slevový kód.

Jak si založit vlastní blog?
Jak si založit vlastní blog? 3

Nainstalujte si blogovací platformu

Pokud jste si vybrali WordPress, můžete si ho nainstalovat pomocí vašeho hostingového účtu. Pro ostatní platformy je proces nainstalování různý. Následujte pokyny na webu poskytovatele, který jste si vybrali. Pokud si zvolíte hosting a doménu zakoupit u wedos, pak je instalace wordpressu naprosto jednoduchá a automatická. Wedos má skvěle popsané návody, díky kterým budete moci během pár minut začít blogovat.

Vytvořte si design blogu

Design blogu je důležitý, protože udává první dojem. Existuje mnoho volně dostupných šablon, které můžete použít, nebo si můžete najmout grafika, který vám vytvoří originální design na míru. Řadu krásných desénových šablon na wordpress zdarma naleznete na oficiálních stránkách platformy.

Vytvořte kvalitní obsah

Obsah je to nejdůležitější na vašem blogu. Zvažte, jaké typy obsahu budete psát – můžou to být například rady, návody, recenze nebo osobní příběhy. Je důležité si stanovit pravidelnost publikace a držet se ji. Pokud chcete mít pravidelné čtenáře, musíte být aktivní a pravidelně publikovat nový obsah. K vytváření textů i obrázků můžete využít umělou inteligenci (jinak také AI). Tato možnost je v současné době velice populární a může vám ušetřit spoustu času a peněz. Mimochodem i tento článek je vytvořen s pomocí umělé inteligence.

S vytvořením textů vám pomůže Chatbot, který se jmenuje Chat GPT 4 (nebo ChatGPT 3). Jednoduše mu napíšete zadání a on vám odpoví, jako skvělá encyklopedie. K vytváření ilustračních obrázků můžete využít nástroj Midjourney, který vytvořil obrázky i k tomuto článku. Oba tyto nástroje jsou do určité míry zdarma. Pro začátek vašeho blogování vám tato možnost bude bohatě stačit.

Propagujte svůj vlastní blog

Když máte hotový blog a první články, je důležité ho propagovat. Sdílejte své články na sociálních sítích, používejte relevantní hashtagy a zapojte se do komunit, které souvisejí s vaším tématem. Také je dobré na svém blogu sbírat emaily čtenářů a mít svoji emailovou databázi, abyste mohli informovat své čtenáře o nových článcích. Další možností je zasílání push notifikací, díky tomuto můžete také informovat své čtenáře o novém článku zcela zdarma a téměř okamžitě.

Monitorujte své výsledky

Monitorování výsledků vám pomůže zjistit, co funguje a co ne. Existuje mnoho nástrojů, které vám umožní sledovat návštěvnost vašeho blogu, čtenost jednotlivých článků, počet odběratelů apod. Sledujte tyto údaje a přizpůsobujte svůj obsah tak, aby odpovídal potřebám vašich čtenářů. Nejrozšířenějším měřícím nástrojem zdarma je Google Analytics. Díky přídavným pluginům zdarma si ho do WordPressu snadno nainstalujete.

Jak začít blogovat?
Jak si založit vlastní blog? 4

Buďte trpěliví a nevzdávejte se

Založit si vlastní blog vyžaduje mnoho práce a trpělivosti. Není to okamžitý úspěch, ale proces, který vyžaduje pravidelnou práci a budování si svého čtenářského základu. Neztrácejte trpělivost a nevzdávejte se, i když to nejde tak rychle, jak byste chtěli.

Vytvoření vlastního blogu není složité, ale vyžaduje plánování, trpělivost a tvrdou práci. Pokud ale budete mít kvalitní obsah a budete se pravidelně věnovat propagaci, může se vám to vyplatit a získáte si věrnou čtenářskou základnu.

Přečtěte si i naše další tipy, například o affiliate programu, díky kterému může Váš blog vydělávat peníze. Dejte nám vědět, až si vytvoříte svůj první vlastní blog.

Tento příspěvek má jeden komentář

Diskuze je uzavřena